NAZWA PRZEDMIOTU MAGISTERSKIEGO:

BLOK A

 

TECHNOLOGIA WYTWARZANIA I STOSOWANIE MATERIAŁÓW OGNIOTRWAŁYCH

 

Kierunek studiów: Technologia chemiczna

 

ROK IV

 

Semestr VIII - Blok A

 

Prowadzący przedmiot: dr inż. Jacek Szczerba

 

Merytoryczna treść zajęć:

 

Wykład – 30 godz.

 

Materiały ogniotrwałe – podstawowe pojęcia. Kryteria podziału i ich klasyfikacja według obowiązujących norm PN-EN. Materiały pomocnicze dla hutnictwa. Fizykochemiczne podstawy wytwarzania materiałów ogniotrwałych. Podstawowe operacje technologiczne. Ogólne zagadnienia w technologii materiałów ogniotrwałych. Technologia produkcji i własności głównych rodzajów zwartych formowanych wyrobów ogniotrwałych (glinokrzemianowe, zasadowe, topione, specjalne), ogniotrwałych materiałów izolacyjnych (porowate i włókniste) i nieformowanych materiałów ogniotrwałych (betony, materiały do natryskiwania i ubijania, zaprawy ogniotrwałe i inne materiały). Właściwości użytkowe i ważniejsze kierunki zastosowań materiałów ogniotrwałych stosownie do warunków eksploatacyjnych (hutnictwo stali, metali kolorowych, przemysły: szklarski, cementowy, chemiczny, energetyka, spalarnie śmieci).

 

Seminarium – 30 godz.

 

Główne surowce w technologii materiałów ogniotrwałych. Modelowanie rozkładu uziarnienia mas do produkcji formowanych i nieformowanych materiałów ogniotrwałych. Właściwości materiałów ogniotrwałych. Zagadnienia składu fazowego, tekstury i struktury w materiałach ogniotrwałych. Oddziaływania różnych mediów w warunkach wysokich temperatur (metal, stopy krzemianowe, zasadowe spieki krzemianowe, fazy gazowe i inne) jako podstawy doboru materiałów ogniotrwałych. Zastosowanie materiałów ogniotrwałych w hutnictwie, przemyśle chemicznym, ceramicznym i energetyce. Mechanizmy zużywania się materiałów ogniotrwałych w warunkach roboczych urządzeń cieplnych. Wyposażenie techniczne nowoczesnych linii technologicznych do produkcji materiałów ogniotrwałych.

 

Opis przedmiotu

 

Celem przedmiotu jest przedstawienie zagadnień związanych z podstawami technologii wytwarzania i stosowania materiałów ogniotrwałych. Omówione zostaną czynniki wpływające na kształtowanie właściwości użytkowych materiałów ogniotrwałych i procesy zużywania się ich w warunkach roboczych, wymagania najważniejszych użytkowników, zasady dobru materiałów stosownie do specyfiki warunków eksploatacyjnych. Fizykochemiczne i technologiczne aspekty zużywania się materiałów ogniotrwałych w warunkach eksploatacji (wielki piec, piece elektryczne i konwertory, kadzie stalownicze, piece przemysłu metali kolorowych, piece cementowe i wapiennicze, piece szklarskie i inne).